48V 180AH Lithium Ion Battery
48V180AH Lithium Battery Pack
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Number | LBC 48V 180AH |
| Cell Technology | LiFePO4 |
| Battery Pack Capacity | 9.2kWh |
| Battery Pack Voltage | 51.2V |
| Battery Pack Capacity | 180AH |
| Battery Pack Quantity | 848 pcs |
| Battery Cell Capacity | 10.88Wh |
| Battery Cell Voltage | 3.2V |
| Battery Cell Capacity | 3400mAH |
| Battery Pack Cell Quantity in Series | 16s |
| Battery Pack Charge Voltage | 58.4V |
| Battery System Charge Current – Standard | 40AH |
| Battery Pack Charge Current – Max | 90AH |
| Battery Pack Discharge Low Voltage | 46V |
| Battery System Discharge Current – Standard | 40AH |
| Battery Pack Discharge Current – Normal | 180AH |
| Battery Pack Discharge Current – Max | 360AH (<5s) |
| Efficiency | 96% |
| Depth of Discharge | 80% (10-90%) |
| Dimensions (W x D x H) | 650mm x 600mm x 200mm |
Related products
48V Lithium Batteries
51.2V 41.2AH Lithium Ion Battery for AGVs
48V Lithium Batteries
51.2V 18AH Lithium PVC Wrap Battery
48V Lithium Batteries
51.2V 200AH Lithium Battery for Golf Cars
48V Lithium Batteries
51.2V 100AH Lithium Ion Battery